آستان جانان
وب نوشت نادرقهرمانی دهبکری 
قالب وبلاگ
لینک دوستان آستان جانان

باید مهارت‌های خردمندی را در جامعه بالا ببریم

«فرهنگ» مجموعه پارامترهایی است که در زندگی روزمره دخالت می‌کند و مردم در محضر و مواجهه با آن زندگی می‌کنند. حالا اين واژه به نظر برخي جامعه‌شناسان، شامل مجموعه پیچیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه که فرد به‌عنوان عضو، از جامعه خویش فرامی‌گیرد، تعریف مي‌شود. به‌نظر «ادوارد تيلور» (در كتاب فرهنگ ابتدايي) هر منطقه از هر کشور، می‌تواند فرهنگ متفاوتی با دیگر مناطق آن کشور داشته باشد. فرهنگ به وسیله آموزش، به نسل بعدی منتقل می‌شود؛ درحالی‌که ژنتیک به وسیله وراثت منتقل می‌شود. همچنین فرهنگ، راهکارهای شایع موجه در یک جامعه است برای رفع هرگونه نیاز واقعی یا غیرواقعی. فرهنگ، راه مشترک زندگی، اندیشه و کنش انسان در یک جامعه است. 

 


موضوعات مرتبط: روانشناسی
ادامه ی مطلب را بخوانید
[ جمعه ۱۷ مهر۱۳۹۴ ] [ 11:3 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ]

7 ویژگی که شخصیت شما را لو می‌دهد

همه ما می‌دانیم که نباید دیگران را از روی ظاهر قضاوت کرد، اما حقیقت کمی متفاوت است. درست از همان زمانی که یا شخص دیگری آشنا می‌شویم، آن فرد ما را از روی چند مورد قضاوت می‌کند.

البته این قضیه فقط در مورد دیگران نیست، ما هم زمانی که با شخصی دیگر آشنا می‌شویم چنین قضاوت‌هایی را انجام می‌دهیم. درست است که شما در شناسایی افراد دیگر دنبال ویژگی‌های مثبت اخلاقی چون صداقت، مهربانی و هوش هستید، اما موارد ریز نیز بی‌تاثیر نیست.


موضوعات مرتبط: روانشناسی
ادامه ی مطلب را بخوانید
[ پنجشنبه ۹ مهر۱۳۹۴ ] [ 17:22 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ]
اغلب گفته می‌شود که همه دوست دارند شاد باشند و بااینحال این به آن معنی نیست که همه از شاد بودن خود احساس راحتی کنند. برای بعضی‌ها شاد بودن تجربه‌ای فوق‌العاده است و برای بعضی دیگر احساسی است که به عذاب‌وجدان ختم می‌شود.

همین مسئله باعث می‌شود شادی این افراد به احساس افسردگی، ناراحتی و حتی بیچارگی ختم شود. از نظر منطقی این هیچ معنا و مفهومی ندارد. اصلاً چرا باید داشته باشد؟

موضوعات مرتبط: روانشناسی
ادامه ی مطلب را بخوانید
[ سه شنبه ۲۰ مرداد۱۳۹۴ ] [ 17:10 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ]

وقتي خانمی مي بينم، نميتونم جلوي خودمو بگيرم و بهش نگاه مي كنم؛ وقتيم خوشگل باشه بدنم سست ميشه و دوست دارم زنم باشه. من خودم زنی دارم كه زيبا نيست. به همین خاطر چشم چرانی می کنم؛ ميخوام ببينم من چرا انقدر بدبختم؟ اونا چي دارن كه زن من نداره؟ راهنمایی بفرمایید.

در خصوص مساله‌اي كه با ما در ميان گذاشته‌ايد به چند نكته اشاره مي‌كنم :

1. نياز جنسي را شايد بتوان مهم‌ترين و پرنفوذترين نياز در ساختار وجود انسان به شمار آورد. اين نياز تركيبي از نياز زيستي (رفتار جنسي)، نيازهاي روان‌شناختي(امنيت، آرامش، احترام و دلبستگي) و نيازهاي معنوي و وجودي(عشق و پرستش، كمال‌جويي و زيبا‌شناسي) است. معمولاً دختران و پسران در برهه خاصي از زندگي (دوران بلوغ) رفته‌رفته با وضوح و روشني متوجه مي‌شوند كه چنين نيازي در درون‌شان وجود دارد و آنان را بي‌قرار، كم‌حوصله و مضطرب كرده و خواهان ارضا و آرامش است. جوان احساس مي‌كند كه ديگر مادر، پدر، خواهر و نه حتي دوستان صميمي‌اش نمي‌توانند خلأ دروني او را پر كرده و آرامش و صميميتي را كه طالب است در اختيارش قرار دهند؛ مي‌فهمد كه نهاد ناآرام او تنها و تنها در كنار فردي از جنس متفاوت از او آرام گرفته و زندگي تكراري و روزمرگي آزاردهنده‌اي كه او را به سمت بي‌لذتي و افسردگي مي‌كشاند، فقط با او معنا و طراوت تازه‌اي پيدا مي‌كند .ازدواج بهترين و سالم‌ترين پاسخ به اين نياز اصيل و نيرومند است كه به لطف الهي شما از اين نعمت بزرگ برخورداريد. اگر قدر آن را بدانيد و با آموختن مهارت‌هاي لازم و پرورش نگرش‌ها و بينش‌هاي صحيح درباره زندگي از موهبت اين فرصت پرقيمت استفاده كنيد.


موضوعات مرتبط: روانشناسی
ادامه ی مطلب را بخوانید
[ یکشنبه ۲۰ بهمن۱۳۹۲ ] [ 8:39 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ]

شما هم فرزند بین ۱۷ تا ۲۳ سالی دارید که با شما زندگی کند؟ اگر شما هم مدام بر سر مسائل مختلف مثل رفت‌وآمدها، کار پیدا کردن، مصرف الکل و سیگار کشیدن و از این قبیل با او مشکل دارید، توصیه‌هایی برایتان آورده‌ایم که کمکتان می‌کند محدودیت‌های معقولی برای آنها تعیین کنید و به آنها استقلال و مسئولیت‌پذیری را آموزش دهید.

رفتار شما با فرزند جوانتان باید مثل یک مهمان باشد نه بچه. به یک میهمان چطور اجازه می‌دهید رفتار کند؟ چه زمان برای او مرز تعیین می‌کنید؟

والدین فکر می‌کنند که فرزندشان در هر سنی که باشد، چه ۹ سال و چه ۱۹ سال، مسئولیت مراقبت از او بر عهده آنهاست. اما وقتی بچه‌ها بزرگتر می‌شوند، وارد رفتارهای خطرناک‌تری می‌شوند و مراقبت از آنها کمی مشکل می‌شود...


موضوعات مرتبط: روانشناسی
ادامه ی مطلب را بخوانید
[ سه شنبه ۱۵ بهمن۱۳۹۲ ] [ 10:36 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ]

قدرت مثبت بودن در هر مکان و زمان نباید کوچک شمرده شود. زندگی بسیار کوتاه است، ارزشش را دارد که آن را با منفی‌بافی و ناراحتی بگذرانیم؟

آزمایش واقعی برای مثبت ماندن افراد در زندگی زمانی است که مشکلات پیش آمده و زندگی سخت می‌شود. مثبت ماندن کمک می‌کند فرد ذهن خود را در وضعیت درست قرار داده و بتواند راهکارهای خوبی برای مشکلات خود پیدا کند. منفی بودن مسری است. نه تنها بر خود فرد اثر می‌گذارد بلکه به همه کسانی که با او در ارتباط هستند هم منتقل می‌شود.

 

از بین بردن منفی‌گرایی و درواقع مثبت بودن طرزفکری است که همیشه می‌توانید به آن دست پیدا کنید و آن را به صورت عادت برای خود درآورید. در زیر به نکاتی اشاره می‌کنیم که کمکتان می‌کند دیدگاهتان را تغییر دهید:


موضوعات مرتبط: روانشناسی
ادامه ی مطلب را بخوانید
[ دوشنبه ۷ بهمن۱۳۹۲ ] [ 16:29 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ]

لذت‌هایتان را به زبان بیاورید، چرا که مغز شما هوشیارانه آنها را دریافت کرده و به کار می‌برد.

این نتیجه تحقیقات پرفسور سمیعی است. تحقیقات او نشان داده است که ساختار کوچک هیپوتالاموس در مغز ماده  آزاد کننده هورمونی ترشح می کند به نام کورتیکوتروفین، این ماده وظیفه ی تامین انرژی لازم بدن برای مقابله با استرس، شرایط بحرانی و اضطراب را دارد.

در واقع همان چیزی است که به بدن کمک می کند تا بتواند مدیریت هیجان اداره کند. اما عمر این ماده فقط یک سال است و گاهی به صورت خودکار درمغز ترشح می شود.


موضوعات مرتبط: روانشناسی
ادامه ی مطلب را بخوانید
[ شنبه ۷ دی۱۳۹۲ ] [ 16:59 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ]

همه چیز به خود ما بستگی دارد….به رهایی و گستردگی فکر و ذهن ما !!!

تمرین کنیم تا موفق شویم.

به افسردگی، ترس و نگرانی،اجازه ی ورود به ذهن و زندگیمان را ندهیم.

آرامش و شادیتان، پیوسته پایدار

دوستان! بیایید این دو فرد را با هم مقایسه کنیم.

فردی مهربان ، همراه با چهره ی شاداب،لباسی پاکیزه و ظاهری مرتب و آراسته در حالی که به سمت شما می آید و با لبخندی صمیمانه، با شما سلام و احوال پرسی می کند.

و اما نفر دوم…فردی عصبانی، ناراحت، اخمو، با لباس هایی نا مرتب و ظاهری ژولیده در حالی که با خشم و اضطراب، با اطرافیان صحبت و بر خورد می کند.

همه خواهان برقراری ارتباط با افرادی هستند که آرامش را به آنها انتقال داده و حس خوبی را القاء می کنند.محبت، آرامش، لبخند، احترام و پاکیزگی، دوستانی جدایی نا پذیرند و گنجینه های با ارزش قدرت و توانمندی محسوب می شوند.


موضوعات مرتبط: روانشناسی
ادامه ی مطلب را بخوانید
[ جمعه ۲۹ آذر۱۳۹۲ ] [ 20:38 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ]

روانشناسان بعد از تحقیقات میدانی وسیع  بدین نتیجه رسیده انـد:

"کلماتی که بار منفی دارند بعد از استفاده مکرر به خودی خود بخشی از ناخودآگاه ذهن آدمی را اشغال کرده و به مغز فرمان می دهند که تمام اعضا و جوارح را برای رسیدن به همان رویداد منفی خاص بسیج کند. در نتیجه باید با دوری از ساده اندیشی، مثبت اندیشی را در زندگی شخصی چنان تقویت نمود که وقایع منفی یا بکلی محو شده و یا با برجسته سازی حداکثری مثبت های زندگی فرصت تأثیر از آنها گرفته شود."

باهم این جملات را که زینت کلبه درویشی حقیر است  و هر صبح با صدای بلند توسط "من" تکرار می شود را می خوانیم تا حس خوب مثبت اندیشی را باور کنیم.

پیشنهاد می کنم شما نیز این جملات را هر روز با خود زمزمه کنید تا بازیگر خوب این لحظات بی بازگشت شوید چراکه: "زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست! "


موضوعات مرتبط: روانشناسی
[ سه شنبه ۲۶ آذر۱۳۹۲ ] [ 10:28 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ]

نوشته : كيم وو چونگ

در ميان همه چيزهايي که جواني به همراه دارد مهمترينشان آرزوهاست.

مردماني که آرزو و هدف دارند فقر نمي شناسندزيرا شخص به اندازه هدفهايش ثروتمند است .

آرزو اشخاص را مي سازد و شخصيت او را کنترل مي کند آرزو مانند سکان يک کشتي جهت حرکت را مشخص مي سازد.

زندگي بدون اميد و هدف مانند کشتي بدون سکان مي باشد.

البته يک فرد با اهداف و آرزوهاي غلط همانقدر خطرناک است که شخص بي هدف.


موضوعات مرتبط: روانشناسی
ادامه ی مطلب را بخوانید
[ دوشنبه ۲۵ آذر۱۳۹۲ ] [ 19:14 ] [ نادرقهرمانی دهبکری ]
   ........   مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

سلامی چو بوی خوش آشنایی

ایستادگی کن ،

ایستادگی کن ؛

و ایستادگی کن ...

و به یاد داشته باش که لشکری از کلاغها ، جرات نزدیک شدن به مترسکی که ایستادگی را فقط به نمایش می گذارد . ندارند.


« معجزه ها رخ می داد، اگر جوانان می دانستند و پیران می توانستند.»مقالات و مطالب منتشره لزوماًنظرمدیر وبلاگ نمی باشد.
امکانات وبلاگ آستان جانان

رحمة للعالمین